Forum rules
Under no circumstances is spamming or advertising of any kind allowed. Do not post any abusive, obscene, vulgar, slanderous, hateful, threatening, sexually-orientated or any other material that may violate others security. Profanity or any kind of insolent behavior to other members (regardless of rank) will not be tolerated. Remember, what you don’t find offensive can be offensive to other members. Please treat each other with the kind of reverence you’d expect from other members.
Failure to comply with any of the above will result in users being banned without notice. If any further details are needed, contact: “The team” using the link at the bottom of the forum page. Thank you.
lenuse
Posts: 58
Joined: Thu Apr 06, 2006 7:21 pm

Tehzeeb (2001)

Thu Jul 27, 2006 1:34 pm

Už jsem si zvykla, že při sledování indických filmů zažívám dost často deja vu. Koneckonců ani Indové se nijak zvlášť netají tím, že se „inspirovali“ někde jinde. Ale tohle bylo jiné. Pro své tvrzení jsem zatím nenašla dostatek důkazů a vůbec netuším, jestli mi mou domněnku někdo vyvrátí, nebo potvrdí. Ale nemůžu si pomoct. Tehzeeb je přece Bergmanova Podzimní sonáta! Samozřejmě s jistými (ne zrovna malými) úpravami. Ale ústřední myšlenka i některé detaily, to je prostě od Bergmana.
Rukšana (Šabana Azmi) je slavná umělkyně a po letech, co se nestýkaly, se odhodlá navštívít svou dceru. Tehzeeb (Urmila Matondkar) se mezitím provdala. Má mimořádně chápavého manžela (evangelický farář je tedy nahrazen muslimským spisovatelem). Na Rukšanu čeká u Tehzeeb přesně jako v Podzimní sonátě pár nepřijemných překvapení. Tehzeeb si k sobě vzala z ústavu svou mentálně postiženou sestru, o které si Rukšana nechce připustit, že vůbec existuje, problém s kohoutkem v koupelně i scéna, při které celkem necitlivě opravuje dceřin umělecký výkon, to všechno bylo u Bergmana také k vidění.
Existují ale i odlišnosti od původní předlohy. Tou největší asi je, že ledy, které mezi matkou a dcerou jsou se podaří přece jen trochu prolomit. Konec podle Bergmana, ten by v Indii prostě neměl šanci. :lol: Také mě zaujala muslimská svatba. Tu ve švédském filmu člověk asi taky často neuvidí.
Herecké výkony Šabany Azmi a Urmily Matondkar, ty jsou prostě dobré, vlastně od nich ani jiné nečekám. Co mě ale rušilo byl Arjun Rampal, co by manžel. Na to, aby byl takhle chápavý a věrný a dobrý a…., už nevím, na to je prostě příliš pohledný.  Kromě toho zápletka s jeho domnělou aférou mi přišla zbytečná a do celého příběhu prostě nějak nezapadla. Ale vcelku to nebyla zas tak velká vada na kráse.

Nazneen má svůj svět
Image

Úspěšná matka...
Image

... i dcera
Image

Prostě příliš pohledný (vzhledem k ostatním charakterovým kladům) :lol:
Image

Konec??
Image

Return to “Bollywood a jiná indická kinematografie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests