Forum rules
Δεν επιτρέπεται κανένα είδους Spam ή διαφήμισης. Μην δημοσιεύετε θέματα σε ότι αφορά βία,χυδαία - αισχρή συμπεριφορά,μην εκφράζετε μίσος ή οτιδήποτε σεξουαλικό περιεχόμενο.Να είστε ευγενικοί και να σέβεστε τους άλλους. Σε όποια περίπτωση αυτής την συμπεριφοράς οποιασδήποτε βαθμίδας στο Site που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επιθετική προς τα μέλη του θα διαγράφετε χωρίς καμία προειδοποίηση.
Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με "The team" χρησιμοποιώντας το Link στο κάτω μέρος της σελίδας.
Ευχαριστούμε.
User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Sat Apr 20, 2019 11:54 am

Καλημεροκαλησπέρα σε όλους
Συχνά τον τελευταίο καιρό οι χρήστες αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα σχόλια. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Σχόλια μπορείτε να κάνετε κανονικά αλλά για λόγους που κάποιοι γράφουν το ίδιο σχόλιο ξανά και ξανά ή το σχόλιο είναι πολύ μικρό (όπως πχ γράφετε " Ευχαριστώ" ενώ υπάρχει ειδικό κουμπί Thanks και βαθμολογία υπότιτλου ) το OS εφαρμόζει ένα αυτόματο σύστημα διαχείρισης στα σχόλια ώστε να ελαχιστοποιήσει τα SPAM και τα περιττά σχόλια χωρίς νόημα. Καλύτερα για τους Admin στην διαχείριση καλύτερα για όλους αφού γίνονται πιο ουσιώδη τα σχόλια. Ο αλγόριθμος λέγεται " Levenshtein Distance Algorithm " η πλατφόρμα παίρνει τα τελευταία 5 σχόλια κάθε χρήστη και τα συγκρίνει με όσα έχει γράψει προηγούμενα ο χρήστης. αν είναι ίδιο αυτό που γράφει ο χρήστης δεν δημοσιεύει άλλο σχόλιο. Υπάρχουν πολλές άλλες καταστάσεις που ο αλγόριθμος λειτουργεί. Ναι είναι πολύ αυστηρό μέτρο αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος για την καταπολέμηση των SPAM που έχει γεμίσει την πλατφόρμα.

Πολλοί χρήστες λόγω της χαμηλής σύνδεσής τους πατούν το κουμπί Post περισσότερο από μια φορά ( χωρίς να το θέλουν) με αποτέλεσμα να κάνουν Flood στα σχόλια ( δηλαδή ποστάρουν το ίδιο πολλές φορές και δεν το βλέπουν ) Οι Admin φυσικά τα σβύνουν αλλά τώρα αυτό το πρόβλημα σταματά να υπάρχει με τον νέο αλγόριθμο. Για τον ίδιο λόγο σταματούν και τα ίδια σχόλια που γράφει ο χρήστης.

Ελπίζουμε αυτό το νέο μέτρο να κάνει περισσότερο ποιοτικό το OS , η καλύτερη σύνταξη των σχολίων ανεβάζει το επίπεδο της σωστής μετάφρασης.

Αν θέλετε να μάθετε πως δουλεύει ο αλγόριθμος δείτε εδώ : https://en.wikipedia.org/wiki/Levenshtein_distance

Φυσικά έχουμε και το Forum και αν θέλετε μπορείτε να σχολιάσετε ότι θέλετε.

Ευχαριστούμε όλους
https://[URL removed by SmallBrother]/

User avatar
mousias
Posts: 42
Joined: Fri Apr 27, 2018 11:53 am

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Thu Apr 25, 2019 9:09 pm

Φίλτατε firerm, ο αλγόριθμος είναι πολύ καλός, αλλά δεν λειτουργεί κάτι σωστά.
Προσπάθησα πολλές φορές να κάνω σχόλιο στον τελευταίο υπότιτλο που έβαλα σήμερα,
γιατί κάτι αναγνώρισε λάθος το σύστημα, αλλά δεν με αφήνει να σχολιάσω καν.
Αυτό ήταν το σχόλιο που ήθελα να γράψω:
Κάτι δεν πήγε καλά κατά το upload, και το επεισόδιο δεν έχει πάει στην σωστή του θέση. Ας το δει κάποιος διαχειριστής αν μπορεί. Σκεφτόταν πολύ ώρα πριν δεχτεί τον υπότιτλο το σύστημα, και τον έχει αναγνωρίσει σχεδόν λάθος. Δύο φορές που προσπάθησα επίσης να κάνω αναφορά, ή να αφήσω μήνυμα εδώ, μου έβγαζε διάφορα περίεργα σφάλματα. Ή απλά δεν τα δεχόταν χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις, ή μου έλεγε ότι "παρόμοιο μήνυμα υπάρχει ήδη".
Δεν το λες μικρό, αλλά και προσπάθησα άλλες δύο φορές να στείλω διαφορετικό μήνυμα, και πάντα με γειώνει.
Επίσης, δεν έχω κάνει καθόλου σχόλιο, πως γίνεται να είναι παρόμοιο με κάτι ανύπαρκτο;
Ας το δει κάποιος αν γίνεται.
Ευχαριστώ.
https://www.opensubtitles.org/en/subtit ... tingray-el

Emvasihitros
Posts: 1
Joined: Fri Apr 26, 2019 3:14 am

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Fri Apr 26, 2019 3:19 am

Προσπάθησα πολλές φορές να κάνω σχόλιο στον τελευταίο υπότιτλο που έβαλα σήμερα,
γιατί κάτι αναγνώρισε λάθος το σύστημα, αλλά δεν με αφήνει να σχολιάσω καν.
Oμοιοπαθής.
Μολονότι αναδιατύπωσα το σχόλιό μου για το stingray TΡΕΙΣ (3) φορές, δεν με αφήνει να γράψω τίποτα απολύτως.
Και βεβαίως δεν έχω κανένα "μοτίβο" γραφής, καθώς πάντοτε γράφω διαφορετικά πράγματα.

Η τελευταία μου προσπάθεια να γράψω σχόλιο ήταν αυτή:

""Μoλoνότι έγραψες λανθασμένα (;) το username μου, σε συγχωρώ.
Δυστυχώς μόνo 4 επεισόδια υπάρχουν σε HD.
Έχoυν κυκλoφορήσει σε BD-συλλoγές.
Τα 1, 2, 9 και 29.""

Ούτε thanks, ούτε κοινοτυπίες γράφω.

Απαράδεκτο.

User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Sat Apr 27, 2019 9:57 am

όπως με έχουν ενημερώσει από το administration σας μετέφερα. Θα αλλάξουν οι ρυθμίσεις σε λίγο καιρό μέχρι να σταθεροποιηθεί. Να έχετε υπόψιν ότι αυτό γίνεται για την προστασία του OS. Μπορεί στο Ελληνικό OS να μην υπάρχουν τόσα SPAM αλλά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα SPAM σε όλο το OS. Πρέπει να καταλάβετε πως έχει εκατομμύρια users καθημερινά που ζητούν τους υπότιτλους και μέσα σε αυτούς υπάρχουν κακόβουλα λογισμικά αλλά και άνθρωποι.

Ο αλγόριθμος ακολουθεί κάποιο Pattern από τα προηγούμενα σχόλια που αφήσατε, συνεπώς αν σας μπλοκάρει δεν έχει σημασία αν γράφετε κάτι άλλο (άλλη διατύπωση δηλαδή) σας μπλοκάρει για 24 ώρες. Πάντως όπως είδα θα γίνει πιο "χαλαρός" τις επόμενες μέρες λίγο υπομονή...

είναι και μια ευκαιρία να ανέβει το Forum δεν νομίζετε ?

ps : ενημέρωσα τον owner γιατί "παίζει" να μην "βλέπει" τα ελληνικά ώστε να συγκρίνει λέξεις ... η πλατφόρμα (μάλλον) τα βλέπει σύμβολα και τα θεωρεί spam ολα ... υπομονή μέχρι να έχω απάντηση.
https://[URL removed by SmallBrother]/

User avatar
mousias
Posts: 42
Joined: Fri Apr 27, 2018 11:53 am

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Sat Apr 27, 2019 12:14 pm

Φίλτατε firerm.
Κατά πρώτον, ευχαριστούμε για την άμεση αντίδραση.
Δες τώρα ποιο είναι το πρόβλημα με το επεισόδιο:
aa.png
aa.png (19.93 KiB) Viewed 8971 times
bb.png
bb.png (9.66 KiB) Viewed 8971 times
Έχω κάνει αρκετές μετονομασίες, και προσπάθειες να το διορθώσω, και να το δηλώσω ως πρόβλημα,
και λόγω και του ότι το σύστημα με γείωνε, μάλλον τα έχω κάνει μαντάρα.
Το πέμπτο επεισόδιο δηλαδή, παρά του ότι το έχω ανεβάσει με σωστό όνομα αρχείου, δεν το αναγνώρισε αυτόματα,
όπως έκανε με τα άλλα 5 που έχω ανεβάσει ως τώρα.
Κατα δεύτερον...
Καλές γιορτές, να περάσετε τέλεια τις άγιες αυτές ημέρες!
Κατα τρίτον, σόρι για το πρήξιμο, μέρες που είναι.
Και πάλι ευχαριστούμε.

User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Sun Apr 28, 2019 11:15 am

Δεν είμαι Χριστιανός ούτε πιστεύω σε κάποιο δόγμα αλλά ευχαριστώ για τις ευχές .

Στο θέμα.
Για να πάρει σωστά το επεισόδιο πρέπει να δηλωθεί το id (το συγκεκριμένο είναι 0830455 ) του imdb επειδή όμως κάποια επεισόδια δεν έχουν περαστεί σωστά στο API του iMDB δεν το περνάει αυτόματα. Όπως βλέπω το αρχείο είναι στα ελληνικά αυτό είναι ότι χειρότερο για την πλατφόρμα του OS (δεν είναι καθόλου συμβατή ούτε με του imdb) προσπάθησε να έχεις όνομα αρχείου την αγγλική έκδοση.

Με λίγα λόγια το διόρθωσα.
https://[URL removed by SmallBrother]/

User avatar
mousias
Posts: 42
Joined: Fri Apr 27, 2018 11:53 am

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Sun Apr 28, 2019 5:44 pm

Ευχαριστώ για την διόρθωση.
Η αλήθεια είναι πως το αρχείο, όταν το έβαλα αρχικά, δεν ήταν στα Ελληνικά, όπως και τα υπόλοιπα που έχω βάλει, και τα αναγνώρισε χωρίς πρόβλημα. Τα μετονομάζω μετά στα Ελληνικά, για να βοηθείται το Ελληνικό κοινό. Απλά με το συγκεκριμένο επεισόδιο, πρέπει να έπεσα σε "κοιλιά" του συστήματος την ώρα που το ανέβαζα (έκανε αισθητά πολύ ώρα να το δεχτεί άλλωστε), και μετά προσπαθώντας να το διορθώσω, τα έκανα εντελώς μαντάρα. Είμαι της λεπτομέρειας βλέπεις, και αυτό το "μπέρδεμα" μου είχε στερήσει τον ύπνο :D
Τέλος καλό, όλα καλά.
Ευχαριστώ και πάλι.

User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Tue Apr 30, 2019 11:58 pm

Θα σου πρότεινα όταν θέλεις να ανεβάσεις ένα επεισόδιο σειράς να πηγαίνεις στην "Σειρά" που έχει όλα τα επεισόδια και να πατάς Upload όπως σου δείχνω με τα κόκκινα Βελάκια ...θα μπαίνει αυτόματα στο συγκεκριμένο επεισόδιο που θέλεις ή μπες στο imdb πήγαινε στο αριθμό του επεισοδίου και πάρε το ID κατευθείαν από εκεί.
Attachments
mousiasexplain.png
mousiasexplain.png (145.58 KiB) Viewed 8915 times
https://[URL removed by SmallBrother]/

User avatar
mousias
Posts: 42
Joined: Fri Apr 27, 2018 11:53 am

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Wed May 01, 2019 11:11 am

Πω-πω στραβομάρα! Εντάξει, δεν έχω καμμία επαφή με σειρές πλην του Stingray, αλλά αυτό ήταν πραγματικά μπροστά στα μάτια μου, και δεν το έβλεπα με τίποτα λέμε. Απαράδεκτος! Ευχαριστώ για την συμβουλή. Θα την εφαρμόσω.

User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Περί Σχολίων ( νέο σύστημα)

Tue May 07, 2019 9:49 pm

Σε λίγο καιρό και κατόπιν αιτήματος που έκανα στον owner σε λίγο καιρό μάλλον θα γλυτώσουμε από τα anonymous upload του BSPLAYER για πιο καθαρό πιο σωστό πιο γρήγορο OS !

Το 1ο βήμα έγινε με την κατάργηση των Spam Bots στα comments (που το ελληνικό σύστημα δεν είχε σοβαρό πρόβλημα)
Το 2ο βήμα όταν πραγματοποιηθεί θα δώσει ανάσα και σε εμάς τους admin που προσπαθούμε να καθαρίσουμε αυτά τα σκουπίδια αλλά και στους χρήστες που θα έχουν ποιοτικότερους υπότιτλους.

Υπομονή !
update : όλα τα anonymous upload αυτόματα καταργήθηκαν ( disabled ) από το ελληνικό τμήμα του OS ! Λιγότερα junk !
https://[URL removed by SmallBrother]/

Return to “Ελληνικά”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests