Forum rules
Δεν επιτρέπεται κανένα είδους Spam ή διαφήμισης. Μην δημοσιεύετε θέματα σε ότι αφορά βία,χυδαία - αισχρή συμπεριφορά,μην εκφράζετε μίσος ή οτιδήποτε σεξουαλικό περιεχόμενο.Να είστε ευγενικοί και να σέβεστε τους άλλους. Σε όποια περίπτωση αυτής την συμπεριφοράς οποιασδήποτε βαθμίδας στο Site που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επιθετική προς τα μέλη του θα διαγράφετε χωρίς καμία προειδοποίηση.
Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με "The team" χρησιμοποιώντας το Link στο κάτω μέρος της σελίδας.
Ευχαριστούμε.
User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Fri May 25, 2018 7:52 pm

Τα περισσότερα Ranks δίνονται από το σύστημα ή αν κάποιος κάνει δωρεά και γίνει VIP του Opensubtitles.

Υπάρχουν όμως και τα Ranks που γίνονται ...manual. Έχουν μεγάλη αξία γιατί στην ουσία ξέρουμε πως οι υπότιτλοι είναι προσεγμένοι και ποιοτικά σωστοί.

Το πρώτο Rank είναι το "Trusted"
trusted.png
trusted.png (2.62 KiB) Viewed 11820 times
- Aνεβάζει υπότιτλους που έχουν πρώτα τσεκαριστεί ότι είναι σωστοί
- Ξέρει την πλατφόρμα απ ' έξω και ανακατωτά. ( πως αλλάζει imdb , κάνει Update Κλπ)
- Ανεβάζει υπότιτλους που έχουν σωστή γραμματική , σύνταξη και δεν έχει OCR λάθη
- Aνεβάζει Υπότιτλους που πληρούν την γενική πολιτική του Site
- Ανεβάζει υπότιτλους που έχουν σωστό timing στην ανάλογη έκδοση
- Ανεβάζει Υπότιτλους που έχουν σωστό IMDB και σωστή Γλώσσα
- Ανεβάζει Υπότιτλους χωρίς να αφαιρεί τα Credits
- Ανεβάζει Υπότιτλους σωστούς χωρίς διαφημίσεις
- Έχει συχνή ροή που ανεβάζει και γενικότερα έχει περισσότερους από 1000 ανεβασμένους ποιοτικά υπότιτλους.
- Δεν βρίζει στα Comments και γενικότερα δεν βρίσκεται σε πόλεμο με τους χρήστες
- Έχει την ικανότητα να μιλάει ευγενικά χωρίς να προσβάλει ή να κάνει εκδικητικά rate σε υπότιτλους άλλων
γενικότερα κρατάει χαμηλό προφίλ και δεν βάζει λάδι στην φωτιά ...

Το Δεύτερο ανώτερο Rank Ιεραρχικά είναι το "Sub Translator"
translator.png
translator.png (2.29 KiB) Viewed 11820 times
- 'Oτι ισχύει για το Rank "Trusted"
- Ανεβάζει δικές του μεταφράσεις εξ ολοκλήρου στην καλύτερη δυνατή απόδοση ( όπως μπορεί... αρκεί να βγάζει νόημα, μελλοντικά μπορεί να αναβαθμίζει την μετάφραση σταδιακά σε εκδόσεις πχ V2, V3 κλπ μέχρι να φτάσει σε βέλτιστο αποτέλεσμα)
- Ανεβάζει υπότιτλους από ομάδα υποτιτλιστών δίνοντας σωστά τα Credits
- Μπορεί να είναι ανεξάρτητος ή μέλος ομάδας

Κατά καιρούς σαν Admin βλέποντας την κίνηση που υπάρχει από κάθε User αποφασίζω (πιστέψτε με είναι δύσκολο) ποιος το αξίζει αυτό. Ακολουθώ κυρίως φυσικά την πολιτική του Opensubtitles και μετράω πολύ την συμπεριφορά του κάθε χρήστη. Δεν χρειάζονται διαμάχες τύπου: αυτός το έχει ενώ εγώ όχι. Το διακριτικό μπαίνει σαν ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ της καλής δουλειάς (από τον εκάστοτε Admin) και όπως προείπα η αξία των διακριτικών είναι ηθική σαν αναγνώριση αλλά και σωστής-ποιοτικής λειτουργίας του Site.

Μπορείτε να ζητήσετε εδώ (κάνοντας Reply) αν νομίζετε ότι αξίζετε κάποιο από τα παραπάνω Ranks και σύντομα θα λάβετε θετική ή αρνητική απάντηση.
(Το συγκεκριμένο αφορά μόνο για Έλληνες)
https://[URL removed by SmallBrother]/

User avatar
TWBH
Posts: 3
Joined: Fri Aug 03, 2018 4:19 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Fri Aug 03, 2018 4:26 pm

Μετέφρασα εξ' όλοκλήρου 2 υπότιτλους. Σκοπεύω να ανεβάσω κι άλλους στο μέλλον - σε συνάρτηση πάντα με τον ελεύθερο χρόνο και τις ανάγκες.Θα ήθελα το σηματάκι Sub Translator εφόσον εκτός από κάποιες σπάνιες περιπτώσεις που θα κάνω επιμέλεια-διορθώσεις σε κάποιους υπάρχοντες υποτίτλους που πραγματικά δε βλέπονται, μεταφράζω απευθείας από το πρωτότυπο. Είμαι επαγγελματίας σε αυτό το αντικείμενο, και πριν ανεβάσω κάτι ασχολούμαι αρκετές ώρες, έτσι ώστε να είναι τέλειο από πλευράς φορμάτ και ποιότητας.
Ευχαριστώ.


User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Fri Aug 03, 2018 11:31 pm

δεσμεύομαι όταν ανεβάσεις πάνω από 15 υπότιτλους ή που έχεις κάνει επιμέλεια ή καθαρά δικούς σου να σου δώσω το διακριτικό που ζήτησες για να είμαι δίκαιος με τους άλλους :)
https://[URL removed by SmallBrother]/

User avatar
TWBH
Posts: 3
Joined: Fri Aug 03, 2018 4:19 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Sat Aug 04, 2018 12:05 pm

Οκ, fair enough :-) Όταν συμβεί αυτό θα αφήσω εδώ τα links. Καλή συνέχεια και ευχαριστώ για την απάντηση.

BlackPanther73
Posts: 4
Joined: Tue Jan 26, 2021 5:44 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Tue Jan 26, 2021 5:51 pm

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση...
Μπορεί το όνομά μου στο opensubtitles να είναι BlackPanther73 αλλά υπογράφω τους υπότιτλους μου ως scifi1973.
Θα πρέπει το username μου να αντιστοιχεί στο alias μου ως μεταφραστή για να λάβω την σήμανση;
Κι αν όντως ισχύει αυτό πώς το ξεπερνάω; Κάνω νέο account ?
Ευχαριστώ για την υποστήριξη.

User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Wed Jan 27, 2021 1:28 pm

ναι πρέπει να κάνετε νέο account δεν υπάρχουν aliases :D
https://[URL removed by SmallBrother]/

BlackPanther73
Posts: 4
Joined: Tue Jan 26, 2021 5:44 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Thu Jan 28, 2021 7:18 am

Καλώς, σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Θα επανέλθω όταν ολοκληρώσω την εγγραφή για να ζητήσω έγκριση του σήματος.
Καλημέρα! :D

scifi1973
Posts: 2
Joined: Thu Jan 28, 2021 7:35 am

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Thu Jan 28, 2021 7:42 am

Καλημέρα και πάλι, πλέον ως scifi1973... :)
Θα επιθυμούσα να λάβω την σήμανση του μεταφραστή, εάν αυτό είναι δυνατόν.
Πείτε μου τι χρειάζεστε να σας προσκομίσω για να επιβεβαιώσω τις ικανότητες μου.
Υπάρχει η δυνατότητα να επιβεβαιώσει το status μου -κατόπιν σύστασεως- κάποιος από τους ήδη υπάρχοντες ενεργούς μεταφραστές;
Αναμένω την απάντησή σας. Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη.

User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Sat Jan 30, 2021 10:46 am

καλημέρα, ισχύει ότι ισχύει για όλους διάβασε ξανά την αρχή του thread , δεν βλέπω να έχεις ανεβάσει κάποιον υπότιτλο σε κανένα από τα 2 profile που έχεις, όπως αναφέρω για τα διακριτικά αποφασίζω μόνο όταν έχουν ανέβει κάποιοι υπότιτλοι, ανάλογα την ποσότητα και την ποιότητα των υπότιτλων θα πάρεις το διακριτικό.
https://[URL removed by SmallBrother]/

scifi1973
Posts: 2
Joined: Thu Jan 28, 2021 7:35 am

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Sun Jan 31, 2021 12:30 pm

Καλώς, ευχαριστώ πολύ.

BlackPanther73
Posts: 4
Joined: Tue Jan 26, 2021 5:44 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Thu May 26, 2022 6:20 pm

Σε συνέχεια της προηγούμενης συνομιλίας μας αναφέρω ότι έχουν ανέβει πλέον 18 υπότιτλοι με το προφίλ μου ως scifi1973.
Εάν νομίζεις ότι καλύπτουν τις προδιαγραφές για την σήμανση θα χαρώ να την λάβω. Η τελευταία μετάφραση μου αφορούσε την ταινία "Everything Everywhere All at Once". Αναμένω νέα σας. Ευχαριστώ πολύ.

User avatar
firerm
Subtitles Admin
Posts: 105
Joined: Sun Sep 06, 2015 3:17 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Fri May 27, 2022 1:44 pm

οκ είσαι και επίσημα στο nickname scifi1973 Sub Translator :)
https://[URL removed by SmallBrother]/

BlackPanther73
Posts: 4
Joined: Tue Jan 26, 2021 5:44 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Thu Jun 02, 2022 7:23 pm

Ευχαριστώ πολύ για την σήμανση!

haroldpoi
Posts: 6
Joined: Tue May 03, 2022 4:30 pm

Re: Τι είναι τα Ranks και γιατί υπάρχουν ?

Sat Oct 29, 2022 4:10 pm

Καλησπέρα,
θα ήθελα να ζητήσω κι εγώ την αντίστοιχη λεζάντα κάποια στιγμή και χαζέυοντας εδώ λίγο στο φόρουμ σήμερα, είπα ότι σήμερα είναι μια καλή αφορμή.
Σε αυτό το σάιτ έχω ανεβάσει πάνω από 50 υπότιτλους, οι περισσότεροι από ταινίες, τις οποίες μετέφρασα μόνος. Στην πραγματικότητα όμως, έχω δουλέψει σε περισσότερα πρότζεκτ αυτό το χρόνο μόνο τα οποία ή δεν μπορώ να ανεβάσω (this is us s06) ή δεν πρόλαβα / ασχολήθηκα και τα ανέβασε άλλος.
Ελπίζω να αρκούν τα κριτήρια για να γίνω κ επίσημα translator ως μια μικρή ηθική ικανοποίηση.

Επί τη ευκαιρία για το ανέβασμα υποτίτλων, να αναφέρω ΄ότι το πρόγραμμα uploader μου buggαρει για να ανεβάσω χρησιμοποιώντας κάποιο βίντεο για δημιουργία hash, και παρόλο που κατάλαβα θεωρητικά τι είναι, στην πράξη δεν ξέρω πώς να το προσθέσω χειροκίνητα, καθώς εγώ κατεβάζω ένα μικρό σε file size encode (πχ yts) βιντεο λογω κακου ιντερνετ και δεν μπορώ manually να χρησιμοποιώ τα original μεγάλα web-dl sources.

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη / ιδέα για για την οποία κάλλιστα θα μπορούσε να μου απαντήσει και κάποιος αρμόδιος σε πμ, δεν έχω θέμα είτε γίνει ιδιωτικά είτε όχι η συζήτηση: Θα ήθελα να πραγματοποιώ ειδικά search queries πάνω στη βάση δεδομένων του σάιτ, με παραμέτρους ΄(ή οποίες είναι υπό διερεύνηση) που θα μπορούσαν να μου υποδείξουν (αλλά όχι μόνο και σε μένα) νέες (ή και παλιότερες) ταινίες, οι οποίες είναι αμετάφραστες στα Ελληνικά, και ενδεχομένως αξίζουν να μεταφραστούν. Αυτό το τελευταίο προφανώς είναι στην κρίση του εκ΄΄άστοτε ατόμου και είναι υποκειμενικό, αλλά θα ήταν ένα χρήσιμο εργαλείο για να εξαπλωθεί το μεταφρασμένο υλικό.
Και ως μεταφραστής ερασιτέχνης αλλά και εθελοντής που εξασκώ απλά το χόμπι μου, βρίσκω πιο αξιόλογο μακροχρόνια να ασχοληθώ με μια worth ταινία που μπορεί να μείνει αμετάφραστη ή να μην κυκλοφορήσει ποτέ κάποιο επίσημο subrip, παρά να διπλομεταφράσω μια "hot" mainstream ταινία, για την οποία κάποιος επαγγελματίας ΄΄΄έχει πληρωθεί και θα ανέβει αργά ή γρήγορα ε΄νας άρτιος υπότιτλος ούτως ή άλλως.

Ενδεικτικά, κ΄άποια από αυτά τα κριτήρια θα μπορούσαν να είναι:
(1) - να έχει (συνολικά) downloads πάνω από : ας πούμε 20.000
(2) - να ΄έχει βαθμολογία στο imdb πάνω από: ας πούμε 6, με αριθμό ψήφων: ας πούμε πάνω από 2000
(3) - να ΜΗΝ υπάρχει άλλος ελληνικός υπότιτλος για τη συγκεκριμένη ταινία (προφανώς), αλλά ενδεχομένως να μην υπάρχει και μόνο ο αγγλικός, δηλ να υπάρχουν υπότιτλοι για: ας πούμε πάνω από 3 γλώσσες
(αυτό το τελευταίο κάπως το ερμηνεύω ως: "Δεν την κατέβασαν απλά 20.000 αμερικάνοι, άσχετα αν είναι worth ή όχι, αλλά ασχολήθηκαν να την μεταφράσουν κιόλας σε α΄λλες γλώσσες, επομένως ίσως έχει ένα ενδιαφέρον"

Τα παραπάνω κριτήρια είναι ενδεικτικά, και αν έχω την ευκαιρία θα πειραματιστώ και θα τα αλλάξω εννοείται. Έχω φροντίσει ήδη να τα εκφράσω κάπως "προγραμματιστικά" και όχι στον αέρα και έχω όλη την καλή διάθεση να το υλοποιήσω μόνος μου, με λίγη υπόδειξη ή ΄΄΄έστω βοήθεια να αποκτήσω πρόσβαση στο api, γιατί έκανα αίτημα, αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται για να με δεχτούν.

Καταλήγω λέγοντας ότι ένα τέτοιο "feature" αναζήτησης νέου υλικού για μετάφραση δε νομίζω ΄ότι θα ωφελούσε μόνο εμένα και θα μπορούσε κάλλιστα να αξιοποιηθεί και άπο άλλες χώρες , αλ΄λάζοντας απλά το language code του κριτηρίου (3).
Σημείωση: Ξέρω ότι υπάρχει και το request, αλλά προυποθέτει την ενεργό συμμετοχή πολλών χρηστών, που αν είμαστε ειλικρινείς, δε γίνεται και δεν μπορεί να με βοηθήσει ουσιαστικά.

Return to “Ελληνικά”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests