Forum rules
Under no circumstances is spamming or advertising of any kind allowed. Do not post any abusive, obscene, vulgar, slanderous, hateful, threatening, sexually-orientated or any other material that may violate others security. Profanity or any kind of insolent behavior to other members (regardless of rank) will not be tolerated. Remember, what you don’t find offensive can be offensive to other members. Please treat each other with the kind of reverence you’d expect from other members.
Failure to comply with any of the above will result in users being banned without notice. If any further details are needed, contact: “The team” using the link at the bottom of the forum page. Thank you.
LenkaJ
Posts: 1
Joined: Sun Dec 17, 2006 5:21 pm

Učíte se jazyk při sledování filmu?

Sun Dec 17, 2006 8:29 pm

Sledovat film v originálním znění je skvělé při procvičování jazyka, u mne je to v současnosti němčina. Podle mne je nejlepší, aspoň napoprvé, si k původnímu znění dát ještě titulky ve stejném jazyce, pokud tedy nejsem úplný začátečník. Proto hledám k parfému - příběh vraha - ještě německé titulky, dabing v němčině už mám. Poradí mi někdo? Nemám moc zkušeností s vyhledáváním.
Díky!

User avatar
oss
Site Admin
Posts: 5008
Joined: Sat Feb 25, 2006 11:26 pm
Contact: Website

Sat Dec 23, 2006 6:12 pm

ano, suhlasim. najlepsie je hladat titulky pre filmy v originalnom jazyku, kedze je to nemecky film, tak v nemcine. Coskoro dokodujem, nech to hlada vo vsetkych jazykoch.

Return to “Obecný pokec”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest