Forum rules
Under no circumstances is spamming or advertising of any kind allowed. Do not post any abusive, obscene, vulgar, slanderous, hateful, threatening, sexually-orientated or any other material that may violate others security. Profanity or any kind of insolent behavior to other members (regardless of rank) will not be tolerated. Remember, what you don’t find offensive can be offensive to other members. Please treat each other with the kind of reverence you’d expect from other members.
Failure to comply with any of the above will result in users being banned without notice. If any further details are needed, contact: “The team” using the link at the bottom of the forum page. Thank you.
Marty_86
Posts: 2
Joined: Sun May 04, 2014 7:15 pm

3D titulky

Sun May 04, 2014 7:43 pm

Hoj lidi,

mám dotaz ohledně 3D titulků k MKV filmům. Máte s nimi nějakou zkušenost? Pokud ano, přes co je tvoříte a jaký je výsledek? Já zkoušel zatím jen 3D subtitler, ale úplně spokojený nejsem, výsledný efekt pořád není jako u např. u 3D Bluray disků.

Za každou odpověď předem díky

User avatar
oss
Site Admin
Posts: 4982
Joined: Sat Feb 25, 2006 11:26 pm
Contact: Website

Re: 3D titulky

Mon May 05, 2014 7:55 am

ja som prehraval titulky na 3d prehravaci, normalne srt a bolo to ok, s 3D titulkami ako takymi nemam skusenost. Mozno anglicke fora viacej pomozu, urcite sk/cz nie je tolko vela, aby mali s tym vela skusenosti good luck a ked na nieco dojdes, napis

Marty_86
Posts: 2
Joined: Sun May 04, 2014 7:15 pm

Re: 3D titulky

Mon May 05, 2014 5:44 pm

Díky za reakci, srt mi to MMC také jako 3D schroupne, jen ten font není tak povedený jako u Bluray disku. Také 3D efekt je slabší. Proto pročítám různě eng fóra už několik týdnů a pořád se s tím peru, má angličtina je slabší. Každopádně když se doberu nějakého výsledku, určitě to sem postnu.

Return to “Obecný pokec”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest